Erken Boşalma

Tanım: Sürekli ya da yineleyici biçimde çok az bir uyarılma ile ve kişinin istemesinden önoe, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olmasıdır. Bir başka tanımla erkeğin boşalma refleksi üzerinde kontrolünün olmamasıdır.

Yaygınlık: Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Her 3- 4 erkekten biri bu sorunla karşılaşmaktadır.

Psikolojik Etkenler: Cinsel deneyimsizlik, kaygılı / telaşlı kişilik, edilgenlik, vb. nedenler ve genel olarak boşalma refleksinin kontrolündeki yetersizlikler erken boşalmaya neden olabilir. Ancak erkeklerde uyarılma ile orgazm arasındaki sürenin kısa olduğu dikkate alınmalıdır.

Erken Boşalmanın Yol Açtığı Sorunlar: Erken boşalmada erkek kendisi orgazm olsa da, eşinin yeterince zevk almadan ya da orgazm olmadan ilişkinin sonlanması, özgüvende azalma vb. sorunlar ortaya çıkabilir.

Tedavi: Boşalma refleksinin kontrolünün ðğrenilmesine dayanan bir cinsel terapi ile erken boşalma tedavi edilebilir. Boşalma kontrolünün en kolay olduğu masturbasyon ödevleri, eşin el uyarısı aşamalarında kazanılan refleks üzerindeki kontrol son aşamada cinsel birleşme evresine taşınır.