Orgazm Bozuklukları

Temel Bilgiler

Cinsel uyarılmanın devam etmesi ile birlkte uyarılma aşamasını orgazm evresi takip eder. Orgazm olamama cinsel uyarılmanın süre ve düzey olarak yetersiz olmasına bağlıdır. Kadınlarda cinsel uyarılma klitoris aracılığıyla olur; cinsel ilişkinin cinsel birleşme ile sınırlı olması yeterli klitoral uyarının olmasını engeller ve orgazm sorunlarına yol açabilir. Genel olarak kadınlarda uyarılma ile orgazm arasında geçen süre erkekten daha uzundur ve dokunma duyusu daha önemlidir. Kadınlarda orgazm eşikleri farklılıklar gösterdiği gibi aynı kişide de farklı zamanlarda farklı uyarılma gereksinimleri ortaya çıkabilir. Orgazmın en kolay elde edildiği durum klitorisin doğrudan elle uyarılmasıdır. Yine klitoral uyarılmanın daha fazla olması nedeniyle kadının üstte olduğu pozisyonda orgazm daha kolay olmaktadır. Fizyolojik açıdan masturbasyonla ve cinsel birleşme ile ulaşılan orgazm arasında bir fark yoktur.

Tanım

Olağan bir cinsel uyarılma aşaması takiben orgazmın hiç olmaması ya da sürekli olarak gecikmesidir. Genellikle kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur.

Sıklık

Toplumda % 5-20 arasındadır. Cinsel yakınmalarda başvuran danışanlarda % 40-60 oranında bulunduğu belirtilmiştir.

Nedenleri

Yeterli ön sevişmenin olmaması, yeterli klitoral uyarılmanın gerçekleşmemesi, cinsel ilişkinin rnonotonlaşması, eşte erken boşalma sorununun varlığı, eşle yaşanan duygusal sorunlar, orgazm olamama kaygısı gibi pek çok neden orgazmı zorlaştırabilir ya da engelleyebilir.

Tedavi

Cinsel uyarılmanın artırılmasına yönelik bilgiler aktarılır ve kalıcı becerilerin yerleşmesi amaçlanır. Görüşmeler arasında danışanlara bu doğrultuda ev ödevleri verilerek, sevişme aşamasında klitoral uyarılmanın daha etkin ve fazla olması hedeflenir. Bireysel ve eşle birlikte masturbasyon egzersiz ve ödevleri tedavide sıklıkla kullanılır. Varsa eşle ilişkilerdeki sorunlar, orgazm olamama endişesi, diğer psikolojik etkenlerin düzeltilrrıesi amaçlanır.

Tedavi süreci ve başarı oranları

Eşle birlikte sürdürülen ve genellikle haftada bir yapılan 6-8 görüşme sonrasında tedavi başarı oranlan yüksektir.