Vajinismus

Vajinismus nedir?

Vajinismus vajinanın istemsiz kasılmaları nedeniyle cinsel birleşmenin ağrılı olması ya da mümkün olmaması ile karakterize bir cinsel işlev bozukluğudur.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Başlıca belirtliler vajina kaslarının penisin vajinaya girişini engelleyecek şekilde kasılması ya da cinsel birleşmenin ağrılı olmasıdır. Bu nedenle cinsel birleşmeden kaçınma sık görülür. Ayrıca vajinismusu olan kadınlarda jinekolojik muayene veya tampon kullanmak gibi vajinanın içinde bir şeyler bulunduğu durumlara ilişkin korku ya da kaçınma olabilmektedir.

Vajinismusta cinsel birleşme neden gerçekleşemiyor?

Vajinayı tüp şeklinde bir yapı olarak düşünürseniz, bu tüpün dıştaki üçte birlik kısmında bulunan kasların istemsiz olarak güçlü biçimde kasılması penisin girişini engeller ya da ağrılı hale getirir.

Vajinismus ne tür sorunlara yol açar?

Cinsel birleşmenin olmaması özellikle yeni evliliklerde ilişkilerde sorun yaratabilir. Çocuk sahibi olamama düşüncesi, ilişkinin geleceğine ilişkin endişeler, boşanma kaygısı, başarısızlık düşünceleri, kadının kendini yetersiz görmesi gibi bilgi eksikliğinden kaynaklanan nedenlerle vajinismus çifti ve kadını çok olumsuz etkiler. Bu nedenle depresyon tablosu vajinismusa eklenebilir.

Vajinismus ne kadar yaygın bir sorundur?

Vajinismus sanıldığından daha sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Kaıdnların %10 kadarında görülür. Kadınlarda en sık görülen sorun orgazm bozuklukları olmasına karşın hekime en fazla başvuru nedeni vajinismustur.

Vajinismusun sebebi nedir?

Vajinismus psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Çoğunlukla cinsellikle ilgili korkulardan kaynaklanır. Özellikle çocukluk döneminde çevreden duyulan cinsel birleşme ile ilgili abartılı ve yanıltıcı bilgiler ve ilk cinsel ilişkinin acı verici olduğuna ilişkin mitlerin neden olduğu bilinçdışı korku ve kaygılar vajinismusa neden olabilir. Vajinismus nedeni diğer bir unsur da özellikle çocukluk çağındaki cinsel taciz ve travmalardır.

Nasıl oluyor da, psikolojik kökenli olan bir sorunda böyle istemsiz kasılmalar olabiliyor?

Beyin ve beden her zaman ilişki içindedir. Bedensel durumumuz ruhsal yapımızı nasıl etkiliyorsa, ruhsal süreçler de hemen her zaman bedensel belirlilerle birlikte gider. Utandığımız zaman yüzümüzün kızarması ya da korktuğumuzda kalbimizin çarpması gibi. Vajinismusta da esas sorun psikolojik kökenli olmakla birlikte, problem vajinadaki istemsiz kasılmalarla kendini gösterir.

Vajinismus kendiliğinden düzelir mi?

Hayır. Pek çok çift zamanın geçmesiyle sorunun kendiliğinden düzeleceğini düşünür. Ancak vajinismus ilerleyen zamanla birlikte düzelmez, kaçınma davranışları nedeniye süreğen bir nitelik kazanır, büyüyen bir sorun halinde devam eder.

Vajinismus tedavi edilebilir mi?

Evet. Vajinismus tedavi edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur.

Vajinismus tedavi edilebilir mi?

Evet. Vajinismus tedavi edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur.

Tedavi süresi ne kadardır?

Ortalama sekiz hafta sürmektedir.

Vajinismus tedavisine neden eşle birlikte katılmak gerekiyor?

Cinsel işlev bozuklukları çiftin ortak sorunudur. Bu hem erkekte, hem de kadınlarda olabilen tüm cinsel sorunlar için geçerlidir. Vajinismusun en etkili ve en yaygın tedavi yöntemi olan davranış tedavisinde görüşmelere, cinsel bilgilendirmelere ve tedavinin bir parçası olan ev ödevlerine (davranış tedavisi egzersizleri) hem hadın, hem de erkek aktif olarak katılırlar.

Vajinismusta tedavi yöntemleri nelerdir?

Haftalık veya iki haftada bir psikiyatrik görüşme, bilgilendirme, kaçınmanın önlenmesi, parmak egzersizlerini içeren aşamalı davranış terapisi tedavinin ana hatlarını oluşturur.

Vajinismus tedavisinde ilaç kullanılır mı?

Hayır. Eklenen bir depresyon yoksa yalnızca davranışçı terapi uygulanır. Bu yöntem dünyanın her yerinde vajinismus tedavisinde standart olarak ve başarıyla uygulanır. Ayrıca vajinismusun tedavisine yönelik olarak herhangi bir ilaç tedavisi mevcut değildir.